هشدار مهم ممنوعیت صعود به ارتفاعات به دلیل احتمال وقوع بهمن

هشدار مهم ممنوعیت صعود به ارتفاعات به دلیل احتمال وقوع بهمن


1401/11/26
با توجه به بارش‌های اخیر و بهمن‌های بی‌سابقه در مسیرهای صعود،  در تعطیلات پیش رو به ارتفاعات صعود نکنید!

مسئول کمیته جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی می‌گوید در هفته‌ی اخیر در مسیرهایی شاهد ریزش بهمن بودیم که پیش از این سابقه ریزش بهمن در آن مسیرها وجود نداشته است.
دکتر حمید مساعدیان مسئول کمیته امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی در گفتگو با ایسنا، در خصوص صعودهای احتمالی کوهنوردان به ارتفاعات به دلیل تعطیلات پیش رو آخر هفته گفت: باتوجه به حجم برف سنگین آمده که قطعا در چندسال اخیر بی سابقه بود، ارتفاعات به شدت مستعد بهمن هستند. در مناطقی که سال‌ها شاهد بهمن نبودیم، ریزش بهمن داشتیم؛ حتی در شیب‌های کم بهمن اتفاق افتاده است.

او در خصوص اینکه آیا صعود داشته باشیم یا خیر؟ گفت: قطعا صعود با این اوضاع خطرات خاص خود را دارد؛ در چند روز گذشته شاهد ریزش بهمن در مسیرهای کوهپیمایی ارتفاعات شمالی تهران مانند پلنگ چال در منطقه درکه، در  توچال و شیرپلا بودیم.

دکتر مساعدیان ادامه داد: بر اساس پیش بینی های هواشناسی چهارشنبه باز هم در ارتفاعات بارش برف خواهیم داشت و معمولا توصیه می شود از ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت بعد از بارش برف، صعودی به ارتفاعات انجام نشود چرا که برف‌ها در این مدت پایدار نیستند و احتمال ریزش بهمن وجود دارد.
مسئول کمیته امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی ادامه داد: باتوجه به شرایط، اگر کوهنوردی بخواهد مسیری را  کوهپیمایی کند، باید از ارتفاعات بالا و مسیرهای پرشیب خودداری کرده و از آن بپرهیزد. همچنین منطقه‌ی صعود برای کوهنورد نا آشنا نباشد و در آن رفت و آمد صورت بگیرد. 

او تاکید کرد: در کل کشور بهمن‌هایی آمده که در آن مسیرها، ریزش بهمن بی سابقه بود. اگر تصمیم گرفتید که صعودی داشته باشید، نسبت به شناسایی منطقه اقدام کنید. بحث سرما، سرمازدگی و یخ زدگی اندام‌ها یکی از مشکلاتی بود که بسیاری از کوهنوردان در این هفته با آن دست و پنجه نرم کردند.

سرمازدگی به علت عدم توجه به پوشش‌های مناسب صورت می‌گیرد. بسیاری از کوهنوردان در هفته جاری دچار سرمازدگی شده و به ما مراجعه کردند. باید بگویم که سرمازدگی درمان طولانی و صدمات جدی به همراه خواهد داشت.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.


رویداد ها
رویداد های برگزار شده  اصفهان، بزرگراه شهید چمران، خیابان محمد طاهر، پایگاه قهرمانی صعود های ورزشی استان اصفهان ( سالن شهید حریری )،

☎️۰۳۱۳۵۶۸۵۲۷۸  

   

 Msc-isfp.ir

Top